S.T.ARGEM. // PİST - 12 OCAK - 1 MARTphoto: Burak Delier15 subat/ february 2009

http://www.pist-org.blogspot.com/

S.T.ARGEM.
SOKAK TOPLAYICILARI ARAŞTIRMA GELİŞTİRME MERKEZİ


STREET COLLECTORS RESERACH AND DEVELOPMENT CENTER

EYLEM AKÇAY & BURAK DELİER & GÜNEŞ TERKOL


ÇARŞ - CTS / WED - SAT
15:00 - 19:00

28.01.09 çar / wed 18:00
KONUŞMA: Geri Dönüşüm Politikalarında Sosyal Boyutun Eleştirisi: Aracılar, Kağıtçılar ve İşbirlikçiler / The Critic of the social perspective in recycling politics: Mediators, waste paper collectors and collaborators
Eylem Akçay
pist//


11.02.09 / 14.02.09
15:00 -19.00

Geri Dönüşümde Hümanizmim ve Çevreciliğin Eleştirisi Konumuz İnsan mı? Çöp mü?
the critic of humanism and environmentalism in recycling: Is our subject the Human or Waste
Eylem Akçay
pist/


Sanatcilar Burak Delier, Günes Terkol ve sosyolog Eylem Akcay'ın girisimiyle baslayan 'S.T.ARGEM. Sokak Toplayicilari Arastirma Gelistirme Merkezi' 28 Ocak-1 Mart 2009 tarihleri arasinda PiST///1'de yer aliyor. Sokak toplayicilari, sanatci ve arastirmacilar icin hem bir bulusma alani olusturmayi, hem de ortak bir proje gelistirmeyi amaclayan S.T.ARGEM. tecrübe ettigi iliski bicimlerini donusturerek farkli bir olusum modelini görünür kilmak istiyor. S.T.ARGEM. bu projeyle sanatin herseyden önce bir ilişki biçimi olarak ortaya çıktığına ve bunun toplumsal ilişkiler zinciri içerisinde var olduğuna dikkat çekiyor.

S.T.ARGEM. bu projede ilk olarak Ankara'daki sokak toplayıcıları tarafından yayınlanan KATIK dergisiyle ortaklaşa geliştirilen ekolojik pankartlar hazırlayacak. Bu pankartlar ülke genelinde sokağa atılmış atıkları ayrıştırma ve geri dönüşüme kazandırma görevini sürdüren sokak toplayıcılarının el arabaları üzerinde yer alarak, İstanbul'u turlamaya başlayacak. S.T.ARGEM. projeleri farklı faaliyet alanlarından bir çok araştırmacı, aktivist, sanatçı ve müzisyenin de katılımıyla araştırma ve deneyimlerine devam edecek, konuşmalar, gösterim ve performanslar düzenleyecek.

Günümüz toplumsal mücadeleleri içinde kolektif bir öznelliğin ortaya çıkabileceği, farklı yaşam modellerinin önerilebileceği, tartışılabileceği, günlük hayata müdahale edebilecek nefes aralıkları sunuyor. S.T.ARGEM. Türkiye gibi sanatın elit ve dar ilişkiler içine kapanarak ticarileştiği ya da popüler kültürün sığ sularına terk edildiği bir süreçte, geliştirilecek yatay işbirliklerinin başka bir dünya olasılığını görünür kılabileceğini düşünüyor.


----------------------------------------------------

S.T.ARGEM. 'Street Collectors Research and Development Center' will take place at PiST/// 1 on January 28th, 2009 to March 1st, 2009. A project initiated by artists Burak Delier, Günes Terkol and sociologist Eylem Akcay S.T.ARGEM. will be an open ended project that aims to be a meeting point for street collectors, artists and researchers. A variety of productions will take place and alternative collaborative models will be tried through collaborations with street collectors. Through transforming these relationship forms, S.T.ARGEM. attempts to make a different existence model visible.

As a first product of such collaboration S.T.ARGEM. will prepare ecological banners with the collaboration of KATIK, an Ankara based periodical edited and printed by the street collectors. These banners will will cover the trolleys of street collectors and tour around the streets of Istanbul. S.T.ARGEM. will continue its research and experiments through the participation of researchers, activists, artists, musicians and many others from different areas of activity.

Today's social struggles intervenes life to propose and discuss various subjectivities differentiated by collectivities for a fresh breath. S.T.ARGEM. believes that it is possible to make visible the possibility of an another world by creating a horizontal collaborations. Such a process developed in a country like Turkey where art is commercialized within the closed elite and narrow social relations, or abandoned to the shallow anti-political waters of popular culture can show the possibility of another world. Please join us on S.T.ARGEM.'s first presentation on January 28th, 2009 at 6 pm at PiST/// 2-3. The conversation by sociologist Eylem Akcay will be about The Critic of the Social Perspective in Recycling Politics: Mediators, Waste Paper Collectors and Collaborators.


ADRES: Dolapdere Caddesi Dere Sokak No 8 A/B/C Pangaltı
tel: 0212 232 0698