28.02.2014 Solo sergi/ exhibition @ NON Galeri Holografik Kayıt / The Holographic Recording
Güneş Terkol NON’da gerçekleşecek olan 3. solo sergisi;Holografik Kayıt’da oldukları şey için değil başlattıkları için anlamları olan an, obje ve figürleri bir araya getiriyor. İzleyiciyi normalliğinin çaresizliğinde büyüyen his ve görüntüler ile yalnız bırakıyor.

Kumaş, dia, video projeksiyonu, gün ışığı, ses ve gerçek dış mekan aracılığı ile başıboş bir şekilde bırakılan hikayeler bir başlangıcı olmadan başlıyor ve bir bitişi olmadan bitiyor. Terkol, ziyaretçilerin suskun kalmış hikayelerinin kendi kayıtlarında belirmesini hedefliyor. Bu hikayeleri, günlük hayattan kesitlerle, ferahlatıcı bir tehditkarlıkta tek kişilik gerçekliklere dönüşmeye davet ediyor.

Güneş Terkol anlatmıyor, gösteriyor ve bunu yaparken kişisel hafızalardan hızlıca geçmiş anları yavaşlatıyor. Terkol, sıradan anlarda örülen ve bir çok farklı yöne akabilen anlatıları Holografik Kayıt’da harmonik yollara yönlendiriyor.

Sanatçının son iki yıldır dünyanın farklı şehirlerinde günlerce ve kilometrelerce yürüyerek fotoğraf makinesi ile biriktirdiği an ve insan koleksiyonu boyut değiştiriyor. Koleksiyon izleyicinin dikkatini, ince oyunlar ile kendi dünyalarında kaybettirmeyi ve bu dikkati yazılmamış kendi günlüklerine çekmeyi amaçlıyor. Terkol kendi üretim sürecini, ziyaretçilerin istemdışı çağrışımlar ile ucu açık küçük hikayeler oluşturmaları için kullanıyor.

Holografik Kayıt, küçük anların büyük resmi nasıl oluşturduğu ve hayatın yörüngesini belirlediği üzerine bozuk bir kutlama.

Güneş Terkol’un katılmış olduğu grup sergileri arasında Sculpture Center, New York, 2013; MAK, Vienna, 2012; Onomatopee, Einhoven, 2012; Istanbul Modern, Istanbul, 2011; OrganHaus, Chongqing, 2010; 2nd Antakya Biennial, 2010. With Ha Za Vu Zu artist group: Whitechapel Gallery, London, 2013; 10th Lyon Biennial, 2009; 10th Baltic Triennial, 2009 yer almaktadır.

Terkol, 2013 yılında ISCP New York sanatçı programına, 2011 yılında Organ Haus, Chongqinq, Çin, 2010 yılında ise Gasworks, Londra konuk sanatçı programılarına katıldı.

--

The Holographic Recording, Güneş Terkol's third solo exhibition at NON, brings together moments, objects and figures that derive their meanings not from themselves but from the things they start. During the exhibition the spectator is left alone with emotions and images that increase alongside the despair that comes with the spectator's sense of normality.

Terkol tells her stories through the use of fabrics, slides, video installations, daylight, sounds and exteriors; she leaves them adrift and they end without a sense of closure. Terkol aims to transform the silent stories of her audience and make them reclaim their realities through the use of daily life and a refreshing sense of menace.

Güneş Terkol prefers to show things, instead of telling them and she slows down moments which has quickly passed in the personal memories of her spectators. In the Holographic Recording she taken narratives made up by ordinary moments with the potential to go to different directions, before harmonically diverting them.

Terkol changes the dimension of her collection of moments and people she had brought together during her walks in different cities over the course of the last two years. Through her collection Terkol aims to make the spectator lose herself in her own world and she uses little tricks to shift the spectator's attention to her diaries which has not yet been written. Terkol uses her own creative process to allow the spectator create open-ended narratives inspired by involuntary mental associations.

The Holographic Recording is a broken celebration of the way little things make up the big picture and determine the outcome of things in life.

Güneş Terkol's recent solo and group exhibitions include Sculpture Center, New York, 2013; MAK, Vienna, 2012; Onomatopee, Einhoven, 2012; Istanbul Modern, Istanbul, 2011; OrganHaus, Chongqing, 2010; 2nd Antakya Biennial, 2010. With Ha Za Vu Zu artist group: Whitechapel Gallery, London, 2013; 10th Lyon Biennial, 2009; 10th Baltic Triennial, 2009.

Terkol has attended the residency programs at ISCP New York, 2013; OrganHaus, Chongqing, 2011 and Gasworks, London, 2010.Photos: Serkan Tunç