Skip to main content

"Ruh Ambarı / Storing Souls", 24.02-26.03 2017, Nev Galeri, Ankara

Güneş Terkol
24 Şubat - 26 Mart 2017
Ruh Ambarı / Storing Souls

"Sonbaharda, yaprakların sularını ağaçlara bırakıp döküldüğü 
bir dönüşüm zamanında Paris'teydim;
durmaya, düşünmeye ve düş kurmaya ihtiyacım olan bir dönem. 
Ayaklarımın götürdüğü uzun yürüyüşlerde 
unuttuğum hallerim canlanmaya başladı. 
Yolumuzu bulmamız icin kaybolmamız gerek. 
Ben de günün garipliklerini çizdiğim bir deftere başladım. 
Orada, gördüğüm rüyalar, arkeolojik, mitolojik ve doğaüstü hikayelerle buluştu. 
Geçmişte bir yolculuk gibiydi...
Bulduğum malzemelerle yeni çalışmalar yaptım;
atölyemde şarap ve pancarla kumaşları boyadım.
Dikişlerle ve aldığım kalıplarla yeni figürler ortaya çıkarıp, yeni hikayeler yazdım.
Kendilerini ve hayallerini taşıyan figürler,
sıradışı sırdaşlar olmaya başladı.
Fikirlere gebe kadınlar, ufuk çizgisini görmeye çalışan kafası kovalı kadınlar -ki onlar aynı zamanda enstrümanlar- , hataları ile yüzleşen kadınlar,
eğiren, saran, kesen, hayat veren kadınlar,
hayat montajları, güneş ve yıldırımın yan yana durduğu günler
ve dar akıllar yerine geniş yelpazeler..."
GÜNEŞ TERKOL, ANKARA SERGİSİ İÇİN NOTLAR, 1 ŞUBAT 2017

Galeri Nev 24 Şubat - 26 Mart tarihleri arasında Güneş Terkol’un uçuşan imgelerine ev sahipliği yapıyor. “Ruh Ambarı” ismini taşıyan sergi, sanatçının Ankara’daki ilk kişisel sergisi olma özelliğini taşıyor ve ilhamını Ankara’da geçirdiği çocukluk yıllarından alıyor. Geçtiğimiz yılı IKSV bursu ile gittiği Paris’te çalışarak geçiren Terkol, aynı zamanda orada izlediği antropoloji ve etnoğrafya müzelerinin etkisini de eserlerine taşıyor. Güneş Terkol böylece kendi yaşamının arkeolojisi ile sanatın ta kendisinin arkeolojisini bir arada döküyor.
Bu kaynakların birleşmesi, önceden alışık oluğumuz ara tonsuz, siyah ve beyaz işler yerine, gündelik yaşantıyı içinde barındıran renklerle donatılmış işler ortaya çıkarıyor. Yedikleri ve içtikleriyle kumaşlarını boyayarak kendi renklerini oluşturan sanatçı, aynı zamanda, tıpkı Afrika ve Avusturalya geleneklerinde olduğu gibi, kendi rüyalarından ve hayatının garipliklerinden de besleniyor. Böylece eserlerde, yalnızca arkeolojik değil, mitolojik ve masalsı öyküler beliriyor.

Güneş Terkol birinin içinden bir başkasını görebildiğimiz şeffaf kumaşlardaki eserleri ile, tıpkı Binbir Gece Masallarında olduğu gibi, hem tek hem iç içe olan sonsuz öyküler yazıyor. Sergi, bu öykülerin satırları arasında dolaşabileceğimiz biçimde kurgulanıyor. Böylece izleyici kahramanlarının arasına karışmaya, onlarla beraber/bir olmaya davet ediliyor. Çoğunluğu kadın olan, hatta bizzat sanatçının kendisi olan bu masal kahramanları, kimi zaman birer enstrüman olup kulağımıza bir melodi fısıldıyor, kimi zaman ağaç olup bizi öz suyu ile besliyor, kimi zaman ise yaşamımızın pamuktan ipliğini elinde eğiriyor. Güneş Terkol bu sergide tüm dişileri biriktiriyor; kadınları gözeten, yaptıkları işlere bereket katan Ambar Ana’ya ve onunla birlikte tüm kadın tanrılara bir sunak hazırlıyor ve bizleri de orada ibadet etmeye çağırıyor.

Eserlerinde kendisini, özünü araştıran sanatçı, yaşantısında kollektif üretime, ortaklaşa varoluşa da büyük önem veriyor. 2005 yılından bu yana bireysel çalışmalarının yanısıra Ha Za Vu Zu ve sanat kolektifi ile de üretimler yapıyor ve ayrıca Ha Za Vu Zu üyesi 3 sanatçı: Oğuz Erdin, Güçlü Öztekin, Güneş Terkol’un yeni grubu GuGuOu ile performanslarına devam ediyor.

Paris’te Cité des Arts’ta sanatçı programını henüz tamamlayan Güneş Terkol’un işleri son olarak 32. Sao Paulo Bienali’ne ve Manhattan Loft Gallery’de gerçekleşen “All Fun and Games until Gets Burnt…” sergisine davet edildi. Daha önce Güneş Terkol’un eserleri LISTE, Basel ve Frieze Sanat Fuarları’nda, Gwangju, Lyon ve İstanbul Bienalleri’nde izlendi.


"Diş Gıcırtısı", sewing on textile,155 cm x 125 cm , 2017
"Tıkanmış Biri", sewing on textile, 155 cm x 60 cm, 2017
"Ruh Ambarı", sewing on textile, 155 cm x 65 cm, 2017
"Sıradışı Sırdaş", sewing on textile, 210 cm x 130 cm, 2016
"Yazılmamış Mektuplar", kumaş üzerine karışık teknik, 9 adte, her biri 45 cm x 30 cm, 2016

"Şakacı, Dürüst, Küstah", 3 x 150 cm x 160 cm , 2017

Popular posts from this blog

İ̇FLAH OLMAZ / IMPENITENT 29 04 – 28.05 2016 /ISTANBUL

Güneş Terkol
"ArzuYalayıpGeçtiBandosu", "Desire Passed By Band", 2010  100 cm x 150 cm ince kumaş üzerine dikiş
Scroll Down for English

İ̇FLAH OLMAZ / İSTANBUL 
29 Nisan – 28 Mayıs 2016 

Ark Kültür
Batarya Sok. No:2 Cihangir Beyoğlu İstanbul
Pazar günleri hariç her gün 12.00–19.00

İflah Olmaz / İstanbul Sergisi 29 Nisan – 28 Mayıs tarihleri arasında Ark Kültür’de izleyici ile buluşuyor. On altı kadın sanatçının yer aldığı sergi, resim, desen, video, fotoğraf, heykel, enstalasyon, illüstrasyon gibi farklı disiplinleri bir araya getiriyor. Serginin kavramsal çerçevesi ve tasarımı Arzu Yayıntaş ve Neriman Polat’a ait.

Sergide yer alan sanatçılar; Yeşim Ağaoğlu, Gizem Aksu, Sena Başöz, Deniz Bilgin, Banu Birecikligil, Fulya Çetin, Elif Varol Ergen, Nurcan Gündoğan, Gülsün Karamustafa, Neriman Polat, Özlem Şimşek, Aydın Teker, Güneş Terkol, Sevil Tunaboylu, Arzu Yayıntaş ve Zulal.

“İflah Olmaz” kadınlık üzerine bir sergi ama kadınlığı tanımlamayı ya da bir çerçeveye oturtmayı he…

32ND BIENAL DE SÃO PAULO - INCERTEZA VIVA [LIVE UNCERTAINTY]/ 10 SEP 2016 16:00 - 16:28 BIENAL PAVILION (3RD FLOOR) GUGUOO • PERFORMANCE: ALONG SONG

http://www.32bienal.org.br/en/event/o/2797/

http://www.32bienal.org.br/en/soundfield/o/2847/

 10 SEP 2016 16:00 - 16:28 BIENAL PAVILION (3RD FLOOR) GUGUOO • PERFORMANCE: ALONG SONG


The Moving Museum Istanbul / 28 .11. 2014 / Sishane Otopark

Artists/ Sanatçılar: Amalia Ulman, Ann Cathrin November Høibo, Anne De Vries, Aslı Çavusoglu, Bea Schlingelhoff, Ben Schumacher, Burak Delier, Daniel Keller, David Douard, Elmas Deniz, Emanuel Rossetti, Ethan Cook, Flavio Merlo, George Henry Longly, Günes Terkol, Haig Aivazian, Hannah Perry, Harm van den Dorpel, Ha Za Vu Zu, Helga Wretman, Hito Steyerl, Ilja Karilampi, Iz Öztat, Jaakko Pallasvuo, Jeremy Bailey, Joe Hamilton, Jon Rafman, Jonas Lund, Jumana Manna, Lara Ögel, Larissa Sansour, Leyla Gediz, Mai-Thu Perret, Michael Staniak, Ming Wong, N Dash, Nilbar Güreş, Oliver Osborne, Özlem Altın, Peles Empire, Phillip Zach, Rafaël Rozendaal, Tobias Madison, Volkan Aslan, Zach Blas

On October 28, The Moving Museum will launch it’s 2014 Istanbul exhibition in the Sishane Otopark. It will be held across 3 floors of the complex, inhabiting five central halls, a metro level mezanine, and the public outdoor park. The exhibition will span over 80,000 square feet and will feature newly commissi…