"İlk Raunt", 06.03 - 12. 05. 2018 Rum Okulu, Istanbul

“İLK RAUNT”
Çarmıklı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki
06.03.2018 – 12.05.2018
Çarmıklı Koleksiyonu’ndan kapsamlı bir seçki sunan “İlk Raunt”, sanatseverlerle yaşanacak heyecanlı bir karşılaşmanın zilini çalıyor. Galata Rum Okulu’nda 6 Mart – 12 Mayıs tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak olan sergi; pentürden enstalasyona, fotoğraftan videoya kadar farklı disiplinlerdeki çalışmalar üzerinden yerel çağdaş sanat pratiğinin son dönemine dair çok katmanlı bir okuma vadediyor.
Toplumsal duyarlılık alanlarından beslenen, yaratıcısının bireysel eğiliminin özgün ve özgürlüğü mertebesinde vücut bulmuş 100’e yakın yapıtın bir araya getirildiği “İlk Raunt”; koleksiyoncu ve koleksiyon kimliğinin ötesinde derinleşen bütünsel söylemini izleyiciyle paylaşıyor. Çeşitli medyumlardan işlerin ortaya konduğu seçki; yıllar boyu titizlikle örülmüş bir fikir ve arayış serüvenini gözler önüne seriyor. Koleksiyoncunun; doğrudan üzerine aldığı küratoryal sorumluluk ile kendi gözünden hikâyeleştirdiği bu serüven, her katta ve odada yepyeni diyalog ve açılımların sınırını zorluyor. Türkiye’de kavramsal sanatın mihenk taşı sayılabilecek isimler ile sanat piyasasının ışıklarından uzakta kalmış aykırı, yenilikçi ve derdini üretimine dökmüş genç yeteneklerin tek bir çatı altında toplandığı sergi, halen güncelliğini koruyan konulara dair keskin ve ortak bir eleştirel bakışın ürünü olarak öne çıkıyor.
Toplumsal travmalarımıza her gün bir yenisinin eklendiği bu yoğun gündemde; bireysel varoluş mücadelesi, cinsiyet ve kimlik politikaları, aile içi şiddet, erk iktidarı, kadın hakları, namus, geleneksel-çağdaş ikilemi gibi meselelerde sözünü sakınmayan 70’ten fazla sanatçının yapıtları, serginin baş rol oyuncuları olarak taçlandırılıyor.
“İlk Raunt”, vicdani sorumluluk sınırlarını yeniden belirlemeye giden kapıları açabilmek adına; tüm cesaretiyle, birlikte ringe çıkan sanatçı ve koleksiyoncunun güç birliğine vurgu yapıyor. Sergi süresince; panel, tematik tur ve performans gibi etkinliklerle mekâna dinamizm katacak olan seçki; sanatseverleri, bu maça katılmaya davet ediyor.
Sergi, 12 Mayıs tarihine dek Salı – Pazar, 11:00 – 18:00 arası Galata Rum Okulu’nda izlenebilir.

Home is my Heart, 2017, Embroidery on fabric, 140 x 300 cm. Installation view at The Cass, London Metropolitan University. Commissioned by Art Night 2017. Courtesy the artist and Krank Art Gallery, Istanbul.

Special thanks to Merve İşeri, Ulya Soley, David Rose, Sue-Jane OKeefe, Michelle Warman, Charlotte Gliniecki, Rachel Levy and Stephen Berwick for helping with the project and to the workshop participants: Honufa Akther, Ozgul Arslan, Güler Ates, Marlies Augustijn, Lise Charpentier, Gianluca Gasparini,Sine Icli, Merve Iseri, Barbara Martinez, Triin Metsla, Philippine Nguyen, David Overs, Aslı Ozdemir,Teodora Pasquinelli, Margaux Portron, Geetanjali Sayal, Serra Tansel.